Млечната жлеза, гърдата или още наричана Mamma е характерен вторичен полов белег и орган при жената. Както всеки орган в човешкото тяло, така и гръдната жлеза е обект на редица заболявания. При провеждането на мамологичен преглед, акушер-гинекологът извършва оглед и палпация на млечните жлези и на регионалните лимфни възли и последваща ехография.
Кога да отидем на мамолог?
Профилактичен преглед:
- за жени до 30г. – при наличие на фамилна обремененост – веднъж годишно;
- жени 30-40г. – веднъж годишно;
- жени над 40 г. – 2 пъти годишно и мамографска снимка на 2 години;
Спешно: Опипване на бучка в гърдата, кървав секрет от зърното, подут лимфен възел в мишницата, зачервяване на кожата на част от гърдата или цялата гърда, придърпване на кожната повърхност или зърното навътре. Планиран преглед: уплътнение в двете гърди, болки в различни части на гърдата, секрет от зърното-жълт , зелен, кафяв, безцветен, изразена предменструална чувствителност и подуване.
Методи на изследване:
- анамнеза;
- оглед;
- палпация;
- ехография;
- цитологично изследване;
Най-често срещаните заболявания на млечните жлези са възпалителните заболявания на гърдата:
- Мастопатия – представлява множество хормонално обусловени пролиферативни и регресивни промени в паренхима на гръдната жлеза;
- Фиброкистични промени – фибрози, аденози, фиброаденоми, епителна хиперплазия, киста на гръдната жлеза, липоми;
За съжаление не рядко /по последни статистически данни ракът на гърдата е на първо място по разпространяване на онкологичните заболявания в света. Всяка година от рак на гърдата в България умират около 1000 жени/ се срещат и злокочествени заболявания на млечната жлеза, затова е препоръчително извършването на профилактичен преглед, а при наличие на оплаквания да се търси навременна помощ на специалист!